Za prodej ve svátcích padly první pokuty

Publikováno:

Alze - největšímu tuzemskému hráči na poli elektronického prodeje - hrozí až milionová pokuta, a to za prodej během svátku dne 28.10. Ve své největší pražské prodejně bylo kromě výdeje objednávek možné zboží i objednat skrze prodejních automatů, což se nelíbilo České obchodní inspekci.

"Prodejna měla více než 200 metrů čtverečních. Inspektoři na místě zboží vybrali, objednali, zaplatili i vyzvedli. Co jiného to je než prodej," řekl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk ale kontruje: "Zákazníci uzavírají kupní smlouvy na dálku - na webových stránkách. Neuzavírají je přímo na provozovnách.“

Postup ČOI zpochybňuje i APEK (Asociace pro elektronickou komerci). Ta nevidí žádný rozdíl mezi tím, když si zákazník zboží objedná elektronickou cestou až na prodejně (což provozovatel e-shopu nemůže defacto ovlivnit) nebo např. přes prodejní automat. Oba způsoby byly (minimálně do teď) považovány za "koupi na dálku".

Pro provozovatele e-shopů je postup ČOI lehce diskriminační - i na zboží vyzvednuté osobně na výdejním místě se totiž vztahuje 14 denní lhůta na možnost odstoupit od smlouvy. Přesto se ale nyní na výdejní místa e-shopů mají aplikovat stejné restrikce, jako na klasické kamenné obchody. Při přebírání zboží jsou však opět striktně odlišováni a musí nabízet možnost odstoupit od smlouvy.

Připomeňme, že za porušení zákona o prodejní době během svátků může ČOI uložit pokutu až ve výši jednoho milionu korun, při opakovaném prohřešku se pak pokuta může vyšplhat až na milionů pět.

Podrobně je celá kauza popsána v článku na aktualne.cz.